Megaspore

Miért van szükség a rostokra a mindennapokban?

56505448 3025636480783415 4288249301429125120 n

Fogyasszanak több rostot! Gyakran hallotta ezt az ösztönzést az egészségügy területén dolgozók részéről, de tudja, mik ezek az egészség számára hasznos rostok?

A rostokat nagy mennyiségben találják zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonafélékben és hüvelyesekben (bab, borsó, lencse, dió), és fogyasztásuk leggyakoribb indikációja a székrekedés megelőzése és kezelése. Szerencsére az emberi szervezetre nézve a rostoknak sokkal több jótékony hatásuk is van, ha rendszeresen fogyasztjuk őket: az optimális testsúly fenntartása, a 2. típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése és bizonyos rákos megbetegedések megelőzése.

A rostok nem emésztődnek meg és nem szívódnak fel a szervezetben. Más tápanyagokkal szemben (fehérjék, zsírok, szénhidrátok), amelyeket a test megemészt és felszív, a rostok a vastagbél szintjén különleges szerepet játszanak: a baktériumok fermentációs folyamatán keresztül, amelyet az SFCA (rövid szénláncú zsírsavak) szintetizálása követ, elsősorban a vastagbélsejtek jutnak táplálékhoz, de fontos molekuláris hírvivők a bélflóra (mikrobiota) és az emberi gazda közötti kommunikációban is.

A rostokat így osztályozzuk:

  • Oldódó rost: Segíti a koleszterin- és vércukorszint megtartását. Ezek zabban, borsóban, almában, citrusfélékben, sárgarépában, psilliumban, árpában találhatóak.
  • Nem oldódó rost: elősegíti a gyomor-bél motilitását és harcol a székrekedés ellen. Megtalálhatóak teljes kiőrlésű lisztben, karfiolban, babban stb.

 

A magas rosttartalmú étrend előnyei:
• Tranzitszabályozás és normalizálás: a rostok növelik a ürülék mennyiségét és javítják annak minőségét. Ha puha, vizes széklettel rendelkezik, akkor a szálak segítenek a bélsár kialakításában
• Fenntartja a vastagbél egészségét: a rostok megakadályozzák az aranyér, a divertikula képződését és védő hatással vannak a vastagbélrák kialakulásában.
• Csökkenti a magas koleszterinszintet: a babban, a lenmagban és a zabban oldódó rost segít csökkenteni a vér „rossz” koleszterinjét (LDL koleszterin). A folyamatos rostbevitel csökkenti a vérnyomást és a szisztémás gyulladást.
• Segít a vércukorszint szabályozásában: a rost felszívja az ételekből az egyszerű cukrokat és eltávolítja azokat, így szerepet játszik a 2. típusú cukorbetegség megelőzésében.
• Segít fenntartani a normál testsúlyt: azáltal, hogy  teltségérzetét ad. Ily módon kevesebbet eszik.
• Segít fenntartani a bélflórát. Az egészséges bélflóra az egész test egészségének kulcsa.

Mennyi rostot kell fogyasztanom egy nap?
Az útmutatók legalább 38 g rostot/nap ajánlanak a férfiak számára, és legalább 25 g rostot a nők számára/nap.

A rostok többféle élelmiszerkategóriában megtalálhatóak:

  • Zöldség (paradicsom, uborka, zöld saláta, brokkoli, karfiol, gomba stb.)
    • Hüvelyesek (bab, borsó, lencse, csicseriborsó)
    • Friss gyümölcsök (különösen szezonális gyümölcsök)
    • Olajmagvak (dió, mandula, magvak)

Ha nem sikerül a tápanyagból beszerezni a napi elegendő rostmennyiségét, javasolunk egy probiotikus kiegészítőt kivi kivonattal.

A Megaprebio egy precízi prebiotikum-kiegészítő, amelyet több klinikai vizsgálatnak vetettek alá, és oligoszacharid típusú emészthetetlen szálakat tartalmaz. Képesek növelni a bélflóra diverzitását és szelektíven táplálni a jótékony baktériumokat (kulcsfontosságú fajok, például Akkermansia muciniphila, Faecalibacterium prausnitzii és Bifidobacteria). A prebiotikumok nem emészthető rostok, amelyek táplálják a baktériumokat az emésztőrendszerünkben. A legtöbb forgalomban lévő probiotikum azonban táplálja mind a jótékony baktériumokat, mind a kórokozókat is, ami a gasztrointesztinalis tünetek súlyosbodásához vezethet. A kulcsfontosságú jótékony fajok nagyon fontosak az emberi egészség számára, ám negatív hatással lehetnek az antibiotikumok, a stressz, az egészségtelen táplálkozás, a glifozát és a környezeti toxinok is.

A Muciniphila
• Fontos szerepet játszik az anyagcserében, elősegítve a fogyást
• A Muchiniphila alacsony szintje elhízással, cukorbetegséggel, zsíros májal, anyagcsere-betegségekkel és szisztémás gyulladással jár

 

F Prausnitzii
• Növeli a butiráttermelést, az rövid szénláncú zsírsavakat, amelyek csökkentik a bél és a szisztémás gyulladást.
• Az alacsony F Prausnitzii szint az irritábilis bél szindrómával, gyulladásos bélbetegséggel (Crohn-kór, fekélyes vérzéses vastagbélgyulladás), cöliákia és krónikus székrekedéssel jár.

 

Bifidobacterium
• Növeli a butiráttermelést és elősegíti a normál súly fenntartását
• Az alacsony bifidobaktériumok szintje elhízással, cukorbetegséggel, cöliákiával, asthmával, dermatitisel, psoriasisal, krónikus fáradtságal jár.

Ezen védő baktériumfajok elengedhetetlenek az egészséges mikrobiota kialakulásához. A tanulmányok kimutatták, hogy a változatos bélflóra növeli az immunitást és csökkenti a krónikus betegségek kockázatát.

Prebiotikus rostok:
• fruktooligozaharid (kivi kivonat)
• xiloligozaharid (nem géntechnológiával módosított kukorica kivonat)
• galaktooligoszacharidok (tehéntej-kivonat)

A tanulmányok kimutatták, hogy ezek az emészthetetlen rostok akár az A-muciniphila népességét  növelik akár 8000% -al mindössze 5 hét alatt, az F Prausnitzii 100% -al mindössze 4 hét alatt, és a Bifidobacteria baktériumokét 10% -al csupán 6 hét alatt.

Az alkalmazás módja
– az első héten 250 ml vízben oldva ½ adagot étkezés előtt reggel, ezután 1 teljes adagot.

Vélemény, hozzászólás?